WP Ważny temat
WP Ważny temat

Wszystkie cuda wójta Obajtka. "To całe gadanie na niego to jest z zazdrości"

Był bardzo dobrym wójtem, wiele dla ludzi zrobił. A że coś załatwił komuś... - kobieta wzrusza ramionami. Czyżby Jarosław Kaczyński miał rację, nazywając prezesa Orlenu - a w przeszłości wójta gminy Pcim - "cudotwórcą"? Pojechałam na miejsce, żeby to sprawdzić.

Artykuł jest częścią cyklu #JedziemyWPolskę. Chcesz opowiedzieć o czymś, co dzieje się w Twojej miejscowości? Pisz na dziejesie@wp.pl!

Wszystkie teksty powstałe w ramach cyklu #JedziemyWPolskę znajdziesz tutaj

O niewielkiej gminie z Małopolski zrobiło się znów głośno za sprawą samego prezesa PiS. - Mamy w Polsce takiego niezwykłego człowieka. Nazywa się Daniel Obajtek. Zanim został szefem koncernu, był po prostu wójtem gminy Pcim. On w tej gminie dokonywał cudów. Nie miał więcej środków niż inni, a wybudował tam mnóstwo rzeczy - Jarosław Kaczyński podczas spotkania z sympatykami partii w Grójcu nie mógł się nachwalić prezesa PKN Orlen.

W kolejnych zdaniach były premier wymieniał szereg dokonań Obajtka. W latach 2006-2015, gdy był wójtem Pcimia, samorządowiec miał m.in. wybudować przedszkola i żłobki w każdej ze wsi, rozbudować sieć ścieżek rowerowych, a nawet stworzyć nowoczesny sklep "w stylu amerykańskim", gdzie zakupy robi się prosto z samochodu.

Wszystko to brzmiało imponująco, ale czy mieszkańcy gminy zapamiętali Obajtka tak jak przedstawił to prezes PiS? Okazuje się, że nie do końca.

"Tutaj ludzie żyją jak w dzielnicy willowej Krakowa, a nie jak na wsi"

Centrum Pcimia nie zrobiło na mnie większego wrażenia. Urząd gminy, sklep, kilka lokali usługowych - ot, typowa polska wieś. Na tle zabudowań wyróżnia się jedynie skwer z fontanną i majacząca w oddali wieża kościoła.

Pcim

Pcim

Źródło: Wirtualna Polska

W środku dnia na ulicach trudno spotkać mieszkańców Pcimia. Kilkoro ucięło sobie jednak pogawędkę przy sklepie.

- To ani brat mój, ani swat, ale złego słowa powiedzieć na niego nie mogę - mówi z przekonaniem jeden z mężczyzn. - Jak był wójtem, to bardzo się starał. To całe gadanie na Obajtka to jest z zazdrości. Bo jak człowiek z małej miejscowości, to nic osiągnąć nie może. Bo jak prezes wielkiej firmy, to powinien być z Warszawki, żeby kumpel. Żeby w układziki się wpasował - oburza się.

Co zmieniło się w gminie za kadencji obecnego szefa Orlenu? - Drogę wybudował, a starał się i kombinował nawet tam, gdzie gminne nie było, ale ludziom było potrzebne. I dojazdy do domów i most na Rabie postawił. Teraz ludzie mogą przejść, dojazd mają - wylicza.

Przechodząca obok kobieta, słysząc, że rozmawiamy o Obajtku, od razu zatrzymuje się, żeby dorzucić kilka pochwał. - Dbał o starszych ludzi, jeden dzień w tygodniu robił objazd. Jeździł do starszych i samotnych, zawsze zapytał, czy czegoś nie potrzeba - wspomina.

W samych superlatywach o rozwoju Pcimia mówią także trzy panie, które od 40 lat przyjeżdżają z Krakowa na wakacje w te okolice. - Wspaniała gmina, cały czas się rozwija. Galeria handlowa, dwie apteki… i to w takiej małej miejscowości. Tutaj żyją ludzie jak w dzielnicy willowej Krakowa, a nie jak na wsi - mówi jedna z kobiet.

Pcim

Pcim

Źródło: Wirtualna Polska

Trudno w Pcimiu spotkać kogoś, kto źle wspominałby rządy Daniela Obajtka. Jedna z napotkanych kobiet przyznaje nawet, że słyszała o przypadkach kumoterstwa, ale zupełnie jej to nie przeszkadza. - Był bardzo dobry wójtem, wiele dla ludzi zrobił. A że coś załatwił komuś... ja też, jakbym mogła, to bym wszystkim swoim dzieciom załatwiła - rozkłada ręce.

"Dobrze to się żyje tym złodziejom i oszustom w Warszawie"

Są też mieszkańcy, którzy na temat rządów wójta Obajtka mają zupełnie odmienne zdanie. Ci jednak nie chcą ze mną rozmawiać, rzucając jedynie krótkie "szkoda gadać" lub "nie ma nawet co się denerwować".

- Dobrze to się żyje tym złodziejom i oszustom w Warszawie, a nie nam tutaj - złości się robiąca zakupy kobieta. - Kaczyński tutaj nigdy nie był, nigdy go tutaj nie widziałem. Chyba że po kryjomu - dodaje jej mąż.

Wszystkie cuda Obajtka. Ile w nich prawdy?

Flagowym sukcesem byłego wójta ma być budowa placówek sprawujących opiekę nad dziećmi. - Stworzył żłobek i przedszkole w każdej wsi, wykorzystując do tego różne pomieszczenia - mówił w Grójcu Kaczyński.

Mieszkańcy z żalem przyznają, że żadnego żłobka w Pcimiu nie ma. A przedszkola? Te są dwa, ale jedno istnieje nieprzerwanie od 1960 roku, a drugie powstało 18 lat później. - Przedszkoli to może nie wybudował, ale to co się dało, to wyremontował i rozbudował - zapewnia jedna z mieszkanek.

Pcim

Pcim

Źródło: Wirtualna Polska

Żaden z moich rozmówców nie słyszał natomiast o "przedsiębiorstwie produkcyjnym, gdzie panie, które miały doświadczenie gospodyń domowych, produkują i sprzedają różne rzeczy" - jak opisał inicjatywę prezes PiS. Mieszkańcy wskazują jednak, że w gminie działa prężnie Koło Gospodyń Wiejskich. - Sprzedają ciasta, pokazują się na festynach w okolicy, no jak to wszędzie - słyszę.

Problem w tym - zwracają uwagę moi rozmówcy - że koło istniało na długo przed tym, zanim Obajtek został wójtem. Taką informację możemy znaleźć także na stronie internetowej gminy. "Koło Gospodyń Wiejskich w Pcimiu działa od roku 1968, licząc już 43 lata działalności. Założycielką struktur była Pani Celina Fudali, Prezesem Pani Gracz z Myślenic" - czytamy.

Gospodynie otrzymały też niedawno pomieszczenia na nową siedzibę - ale nie jest to zasługa Obajtka, a obecnego wójta.

"Sklep w stylu amerykańskim". W Pcimiu wypatrują go z żalem

Najciekawszym punktem odwiedzin w Pcimiu była dla mnie próba odnalezienia najnowocześniejszego sklepu na miarę Stanów Zjednoczonych. - Stworzył chyba jedyny do tej pory w Polsce sklep w stylu amerykańskim, gdzie można wjechać samochodem i prosto z samochodu kupować, brać z półek. W Stanach jest takich sklepów dużo, w Europie nie jest to rozpowszechnione, a w Polsce do tej pory jest chyba tylko jeden taki sklep - mówił Kaczyński w Grójcu.

Niestety, żaden z mieszkańców nie słyszał o istnieniu takiego sklepu ani w Pcimiu, ani w okolicy. - Byłaby to niesamowita wygoda. Szybsze zakupy po drodze z pracy i przy brzydkiej pogodzie nie trzeba wysiadać z samochodów. Super pomysł - mówi z żalem w głosie jeden z mężczyzn.

Pcim

Pcim

Źródło: Wirtualna Polska

Opisywany przez prezesa PiS sklep próbuję znaleźć też przez internet. Jak się okazuje, podobny pomysł zrealizowano na Podlasiu w miejscowości Sejny. "Pierwszy w Polsce Drive Market", "Drive Thru - sklep na czas epidemii" - zachęcają nagłówki. Sklep działa na takiej samej zasadzie jak restauracja szybkiej obsługi - można tu podjechać samochodem i poprosić ekspedientkę w okienku o konkretne produkty. Jednak w okolicy Pcimia "sklepu w stylu amerykańskim" nie udaje mi się znaleźć.

Nie widać także ścieżek rowerowych, które tak zachwalał Jarosław Kaczyński. Z informacji zamieszczonych na oficjalnej stronie internetowej gminy wynika, że ścieżki owszem, są - ale dwie. Jeden odcinek o długości 3,5 km zaczyna się w miejscowości Stróża i prowadzi do Pcimia wzdłuż rzeki Raby oraz drogi powiatowej. Drugi odcinek jest w samym Pcimiu, ale mierzy zaledwie 1,1 km i prowadzi od mostu wzdłuż drogi powiatowej do roli Górzany-Krawcy.

Czy można te odcinki nazwać "potężną siecią ścieżek rowerowych", jak zrobił to prezes PiS? Pewnie tak, choć rowerzyści z Pcimia korzystają najczęściej z drogi lub chodnika.

Sara Bounaoui, dziennikarka Wirtualne Polski

Daniel Obajtek rządził tu przez 12 lat. "Nepotyzm i kumoterstwo przeniósł z Pcimia do Orlenu"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl