WP Ważny temat
WP Ważny temat

Turystyczny hit przyciągnie jeszcze bardziej. "Polski skarb narodowy"

Dąb Bartek przyciąga turystów przez cały rok. Już niebawem jego okolica zmieni się nie do poznania, a to sprawi, że na miejscu będzie się wypoczywać jeszcze lepiej niż obecnie.

Artykuł jest częścią zimowej edycji cyklu Wirtualnej Polski "Jedziemy w Polskę". Wszystkie reportaże publikowane w ramach akcji są dostępne na jedziemywpolske.wp.pl.

Dąb Bartek rośnie w Zagnańsku, w powiecie kieleckim. Ten pomnik przyrody odwiedzany jest przez turystów o każdej porze roku. Jego okolica zmienia się od jakiegoś czasu, a za rok będzie jeszcze piękniejsza.

Nowości obok Bartka

W okolicy Bartka powstanie obiekt usługowy, w którym znajdą się: sklepik z pamiątkami, toalety, taras i restauracja, która jednocześnie będzie mogła obsłużyć ok. 50 gości. Piętro budynku zostanie zaadaptowane na potrzeby lokalnego koła gospodyń wiejskich. Obok obiektu powstanie tężnia solankowa i miejsca do wypoczynku.

- W pobliżu restauracji pojawią się cztery posągi królów Polski, którzy według legend mieli odpoczywać w pobliżu wiekowego dębu Bartek. Jeden z pomników ma przedstawiać Jana III Sobieskiego, który w dziupli drzewa miał zostawić turecką szablę, zdobytą podczas triumfu pod Wiedniem - wylicza wójt Zagnańska Wojciech Ślefarski.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ferie 2024. Na Krupówkach tłumy, a górale wciąż niezadowoleni

To drugi etap zagospodarowania terenu przy pomniku przyrody. W pierwszym wyremontowano parking, ustawiono oświetlenie, a także wybudowano plac edukacyjny.

Budowa obiektu ma kosztować ponad 7,8 mln zł, z czego ponad 7 mln zł stanowi dofinansowanie z Polskiego Ładu. Budynek powinien zostać oddany do użytku do końca drugiego kwartału 2025 r.

Obiekt usługowy powstanie w okolicy dębu

Obiekt usługowy powstanie w okolicy dębu

Źródło: Zagansk.pl

Czytaj też:Zawaliło się drzewo wisielców

Dąb Bartek

- Dąb Bartek to bez wątpienia polski skarb narodowy. To imponujące, 700-letnie drzewo jest żywym świadectwem historii, kultury oraz niezwykłej siły natury - mówi Karol Wiak z Nocowanie.pl. - Dąb Bartek, będąc królem Puszczy Świętokrzyskiej, przyciąga turystów przez cały rok, oferując im nie tylko wytchnienie w cieniu swoich majestatycznych konarów, ale również lekcję historii i przyrody. Jego obecność i wytrwałość przez wieki stanowią inspirację dla nas wszystkich, przypominając o znaczeniu ochrony i szacunku dla naturalnego dziedzictwa naszego kraju - dodaje.

Dąb Bartek mierzy prawie 30 m, a obwód pnia na wysokości 1,30 m to blisko 10 m. Ze względu na sędziwy wiek oraz imponujące rozmiary uznawany jest za najokazalsze drzewo w Polsce.

Dąb Bartek to najbardziej okazałe drzewo w Polsce

Dąb Bartek to najbardziej okazałe drzewo w Polsce

Źródło: Adobe Stock

Z badań dendrologicznych wynika, że Bartek jest w dobrej kondycji. Ekspertyzy wykonane w ramach projektu ochrony potwierdziły, że statyka drzewa jest właściwa. Pomagają w tym podpory, które zabezpieczają niższe partie dębu.

Dąb Bartek w 1934 r. został uznany przez sąd konkursowy przyrodników pod przewodnictwem prof. Władysława Szafera za najokazalsze drzewo w granicach międzywojennej Polski. Od 1952 r. jest chroniony prawem jako pomnik przyrody.

Czytaj też:Europejskie drzewo roku 2023. Polska zmiażdżyła rywali

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl